Dzień dawcy szpiku 16. lutego

Dzień dawcy szpiku 16. lutego

„Wygram z białaczką!” – to skierowane do rodziców słowa 13. letniego Mateusza, mieszkańca Oleśnicy, ucznia Szkoły Podstawowej w Oleśnie. Na jego rzecz, w sobotę, 16. lutego w Gemini Park Tarnów przeprowadzony zostanie „Dzień Dawcy Szpiku”, w ramach którego odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Akcja odbywa się we współpracy z fundacją DKMS (Baza Dawców Komórek Macierzystych). 

Uczestnicząc w Dniu Dawcy Szpiku można przyczynić się do podarowania kolejnych szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. Niestety, ale prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Dlatego też, im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi.

U 13. letniego Mateusza wszystko potoczyło się bardzo szybko. Badanie, diagnoza, szok. Ostateczna informacja o tym, że Mateusz cierpi na ostrą białaczkę limfoblastyczną padła 13. listopada 2018 roku. Od tego czasu Mateusz toczy bój o zdrowie i życie.

Pasją Mateusza od zawsze była piłka nożna. W przyszłości chciałby zostać piłkarzem i grać w klubie, gdzie będzie mógł rozwijać swoje umiejętności. Choroba pokrzyżowała jego plany, ale determinacja Mateusza i jego walka z chorobą pozwala wierzyć, że tylko na chwilę. Obecnie Mateusz poddawany jest ciężkiej chemioterapii. Jednak by żyć potrzebuje przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. 

Dlatego zachęcamy wszystkich do rejestracji jako potencjalni Dawcy szpiku. Czekamy w sobotę, 16. lutego, w godz. 11:00 - 21:00 przy strefie restauracyjnej w Gemini Park Tarnów.

Być może to waśnie Ty dasz szansę na powrót do zdrowia osobie, która cierpi na nowotwór krwi.

 

NA CZYM TO POLEGA?

Sama procedura rejestracji jest prosta. Wymaga przeprowadzenia krótkiego, wstępnego wywiadu medycznego, wypełniania jednostronicowego formularza i pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Całość zajmuje nie więcej niż 10 minut. Koordynator DKMS przekaże wszystkie potrzebne materiały rejestracyjne, wraz z numerem alarmowym, aby odpowiadać na bieżąco na wszystkie pytania i ewentualne wątpliwości.

 

NIE MOŻESZ UCZESTNICZYĆ W DNIU DAWCY?

Jeśli nie możesz przyjść na Dzień Dawcy, możesz zarejestrować się jako Dawca komórek macierzystych przez internet, pod adresem: www.dkms.pl/pl/zostan-dawca

Dołącz do nas i pomóż zarejestrować kolejnych potencjalnych Dawców!

 

ISTNIEJĄ DWIE METODY POBRANIA KOMÓREK MACIERZYSTYCH:

Pobieranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (w ok 80% przypadków):

Krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się metodą zwaną aferezą. Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym na przedramieniu do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godzin. W przypadku gdy ilość zebranych komórek macierzystych jest niewystarczająca, konieczne jest powtórzenie procedury następnego dnia.

Pobieranie szpiku z talerza kości biodrowej

Od Dawcy znajdującego się w znieczuleniu ogólnym z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina ta zawiera ok. 5% całkowitej objętości szpiku kostnego, w pełni regenerującego się w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 3 dni, a ewentualne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod pobrania komórek macierzystych uzależniona jest od stanu zdrowia Pacjenta oraz od decyzji jego lekarza prowadzącego. W miarę możliwości brane są pod uwagę preferencje Dawcy.

 

Fundacja DKMS

ul. Altowa 6 lok. 9, 02-386 Warszawa

+48 22 882 94 00 • F +48 22 882 94 02 • kontakt@dkms.pl • dkms.pl

DAROWIZNA: PEKAO SA 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669 Z DOPISKIEM: MLZ001

Powrót do Aktualności